آخرین مطالب سایت

شبکه‌های اجتماعی

به دنبال کنندگان ما در اینستاگرام بپیوندید

فالو

از طریق لینکدین با ما در ارتباط باشید

کلیک

ثبت اختراع در اتحادیه اروپا

ثبت اختراع در اتحادیه اروپا

هر یک از کشورهای اروپایی مانند دیگر کشورهای دنیا دارای نظام ثبت اختراع ملی خود هستند که وظیفه اعطای گواهینامه ثبت اختراع در مرزهای آن کشور را دارند. البته طی دهه‏‌های اخیر با همگرایی کشورهای عضو، اداره ثبت اختراع اروپا به عنوان اولین اداره ثبت منطقه‌‏ای دنیا شکل گرفت که وظیفه بررسی و اعطای پتنت در همه کشورهای عضو را دارد.

سازمان ثبت اختراع اروپا تحت کنوانسیون ثبت اختراع اروپا در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد و به تبع آن اداره ثبت اختراعات اروپا که بازوی اجرایی سازمان ثبت اختراع اروپا است تشکیل شد. این سازمان در حال حاضر دارای ۴۰ کشور است و نکته جالب این سازمان محدود نبودن آن تنها به کشورهای اروپایی است.

مهمترین ویژگی اداره ثبت اختراعات اروپا، اعطای پتنت به متقاضیان ثبت پتنت در کل اتحادیه اروپا است. سه زبان انگلیسی، فرانسه و آلمانی زبان‌های رسمی این اداره است. به دلیل لزوم تطابق این سازمان با قوانین همه کشورهای عضو، روند قانونی و فنی بررسی اختراعات در EPO پیچیده‏‌تر از فاز ملی سایر کشورها است.

ثبت اختراع در اتحادیه اروپا

یکی از نقاط قوت این سیستم، اعطای حق پتنت در تمام کشورهای عضو است. البته می‌توان گفت که نحوه داوری اختراعات در این اداره نسبت به خیلی از کشورها دقیق‌تر و در نتیجه سخت‌گیرانه‏‌تر است. هر چند که هزینه‌های اداری ثبت اختراع در EPO به نسبت کشورهایی مانند آمریکا و چین بالاتر است، اما باید توجه داشت که این هزینه‌‏ها نسبت به تعداد کشورهای عضو، هزینه‌ی قابل قبولی است.

شرکت ایده سازان عصر آفتاب، به عنوان اولین و تنها شرکت ارائه دهنده خدمات ثبت اختراع بدون واسطه در اتحادیه اروپا در ایران است. این شرکت با اشراف به قوانین ثبت و همچنین روندهای اجرایی آن، خدمات ثبت اختراع در اتحادیه اروپا را ارائه می‌دهد.

باید در نظر داشت که طبق قوانین اتحادیه اروپا داشتن یک وکیل مورد تائید اداره ثبت اختراع اروپا برای شهروندان غیر اروپایی لازم است که این شرکت نیز شبکه‏‌ای از وکلای مورد اعتماد را به صورت همکار در اختیار دارد و مواردی که باید طبق قانون اروپا توسط وکلای همکار انجام شود از این طریق ارائه می‏‌گردد. همچنین یکی از نکات مد نظر متقاضیان محترم ثبت اختراع در اروپا، هزینه‏‌های نگهداری پتنت در اروپا است که سالیانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو را در بر می‌گیرد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ارائه تقاضا، هزینه‏‌ها و سایر موارد لطفاً با این شرکت در تماس باشید.