آخرین مطالب سایت

شبکه‌های اجتماعی

به دنبال کنندگان ما در اینستاگرام بپیوندید

فالو

از طریق لینکدین با ما در ارتباط باشید

کلیک

بررسی نوآوری پتنت

بررسی نوآوری پتنت

در اکثر کشورهای دنیا به دلیل فرآیند حقوقی و همچنین بررسی‏‌های دقیق ممتحنان، ثبت اختراع (پتنت) فرآیندی زمان‌بر و هزینه‌بر است. بنابراین پیش از آغاز این فرآیند، بهتر است اختراع مورد نظر از لحاظ دارا بودن شرایط پتنت شدن ارزیابی گردد. برای ارائه این خدمت فنی که به عنوان گزارش نوآوری یا Patentability Report شناخته می‌شود، در واقع روند بررسی یک اختراع در ادارات ثبت اختراع شبیه‌سازی شده و پس از انجام جستجوی نوآوری (Novelty Search) و مقایسه با دانش پیشین (Prior Art)، اختراع از لحاظ داشتن الزامات پتنت شدن، ارزیابی می‌گردد تا مشخص گردد احتمال پتنت شدن اختراع در ادارات معتبر ثبت اختراع به چه میزان است.

الزامات ماهوی لازم برای پتنت شدن یک اختراع:

طبق معاهدات جهانی، یک اختراع برای ثبت شدن و دریافت سند پتنت، باید الزامات ماهوی ذیل را برآورده نماید:

۱- نوآوری: منظور از نوآوری عدم افشا شدن موضوع مورد ادعا در پتنت در هیچ سند مکتوبی تا پیش از این اختراع است. همان طور که از این تعریف بر می‌آید افشای نوآوری حتی توسط خود مخترع نیز خارج از سند پتنت، نوآوری کار را از بین می‌برد (منظور از افشا، انتشار ابداع در قالب مقاله، کنفرانس، سخنرانی، پوستر و غیره می باشد).

بررسی نوآوری پتنت

۲- گام ابتکاری یا بدیهی نبودن اختراع: منظور از گام ابتکاری در کار وجود خلاقیت کافی در اختراع می‏باشد. در حقیقت اصل بدیهی نبودن، این سئوال را مطرح می‏کند که نوآوری اختراع حاضر به مقدار کافی فراتر از اختراعات پیشین است یا خیر. قضاوت در مورد بدیهی نبودن کار اینگونه بیان می‏شود که اگر نوآوری اختراع برای متخصصی که در حوزه موضوع اختراع اطلاعات کلی دارد، بیان شود از نظر وی بدیهی نباشد.

۳- کاربردی یا مفید بودن (قابلیت تولید صنعتی): اگر چه اکثر اختراعات این شرط را دارند، اما این شرط، بیشتر اختراعاتی را شامل می‏شود که ادعایی مبنی بر نقض قوانین و اصول علمی دارند.

باید در نظر داشت که علاوه بر شرایط ماهوی فوق شرایط رسمی (شکلی) نیز برای تایید یک اختراع وجود دارد. البته این موضوع باید مد نظر قرار گیرد که این نوع خدمات در دنیا شانس ثبت اختراع را به صورت نسبی می‌سنجند و به هیچ وجه به صورت قطعی ثبت یا عدم ثبت یک تقاضای ثبت اختراع را بیان نمی‌کنند.

جهت آشنایی با روند ارائه خدمات لطفا با همکاران شرکت در تماس باشید.